MUZIEK THERAPIE/MÜZIK TERAPI

Otizmli kişiler için bir çok terapi şekli vardır, terapi şeklin efektif olması kişiden kişiye değişir. Bu durumda önemli olan otizmli kişinin yeteneği ve ilgi alanıdır. Otizmli kişinin müziğe ilgi ve yeteneği olduğu anda en etkili terapi yöntemlerinden birisi müzik terapisidir. Bilimsel araştırmalar sonucunda ve kendi edindiğim tecrübe ile müzik terapisinin otizmli kişide ne kadar güzel sonuçlar getirdiğini gördüm ve bu yüzden bu konuda çalışmalarımı ilerlettim. Bu terapi şeklinde kişiye özel olarak uygulanacak müzikal eğitim ile dikkat artırımı, zaman planlaması, sosyal becerilerinin gelişimi, tekrar ve hatırlama özelliğinin artması, çevresiyle uyum gibi konulara da ileri düzeyde başarı sağlandığı görülmektedir. Kelime telaffuzun de ve cümle kurmakta zorluk çeken otizmli kişiler ilgi alanı ve yetenekleriyle olan bu çalışmada ilerleme kat edebiliyorlar. Profesyonel ekip çalışmasıyla, otizmli kişi için yapılacak olan (beste) müzikal temalar, zekâ ve duygu bütünlüğünü arttıracak, otizmli kişi kendisini daha huzurlu ve güvende hissedecektir. Terapiyi otizmli kişilerde gerekli olan time-out zamanı olarak ta belirleyebiliriz. Enstrüman seçimi, müzik tarzı ve yatkın olduğu en uygun müzik eğitim programıyla kişi pozitif sonuçlara ulaşır.

Expertisecenter Sebiha Devrim olarak bu konuda bir farkındalık yaratıp konservatuvar mezunu kişilerle kişiye özel yapılan çalışmalarla müzik terapisi veriyoruz.

Daha fazla bilgi ve randevu için iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>